Standardy Ochrony Małoletnich

obowiązujące w Hotelu Copernicus Toruń Hotel w Toruniu

I. Spółka pod firmą L&P spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bydgoszczy – jako właściciel hotelu Copernicus Toruń Hotel w Toruniu (dalej: „CTH”) – ustanawia dla siebie wzór postępowania wyznaczony niniejszymi Standardami Ochrony Małoletnich (dalej: „STANDARDY”), aby zapobiec pokrzywdzeniu dziecka podczas pobytu w CTH.

Celem CTH jest ukształtowanie ochrony dzieci w szczególności poprzez:

  1. uwrażliwianie personelu hotelowego w zakresie możliwych zdarzeń, w wyniku których może dojść do pokrzywdzenia dziecka, w szczególności na okoliczności potencjalnie wskazujących na to, że dziecko przebywające w CTH może zostać skrzywdzone,
  2. przyjęcie takich schematów postępowania, aby skutecznie zidentyfikować dziecko i jego relację w stosunku do osoby dorosłej, z którą przybyła do CTH. z którą przebywa w CTH,
  3. poważne potraktowanie prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania właściwych organów w każdym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa wobec dzieci.

II. Według jakich zasad CTH zapewnia bezpieczne relacje pomiędzy personelem a małoletnimi? Jakie są przykładowezachowania niedozwolone wobec małoletnich?

  1. Personelowi CTH mającemu bezpośredni kontakt z dziećmi przebywającymi w CTH stawia się wymóg zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom, przez co rozumie się m.in. to, że historia zatrudnienia takiego członka personelu CTH musi wskazywać, że taka osoba nie skrzywdziła w przeszłości żadnego dziecka.
  2. Każdy członek personelu CTH wyznaczony do prac związanych z edukacją, wypoczynkiem i opieką nad dziećmi, w tym osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, umowę cywilnoprawną, praktykant, stażysta lub wolontariusz, niezależnie od obywatelstwa i wieku tej osoby, zostaje sprawdzony w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (https://rps.ms.gov.pl/). Dział kadr przed podpisaniem umowy weryfikuje każdorazowo takiego kandydata do personelu CTH w powyższym zakresie, w tym jego dane osobowe w rejestrze. Wydruk wkładany jest do akt osobowych personelu. Ponowna weryfikacja odbywa się co rok. Załącznik nr 1 precyzuje dane osobowe, jakie są konieczne do weryfikacji osoby w ww. rejestrze.
  3. Każdy członek personelu zatrudnionego w CTH do pracy z dziećmi powinien złożyć oświadczenie o niekaralności i o tym, że nie toczą się postępowanie o czyn przeciwko dzieciom. Załącznik nr 2 precyzuje treść tego oświadczenia.
  4. W przypadku gdy CTH będzie korzystać z usług podmiotów zewnętrznych, należy zastrzec w stosownej umowie zobowiązanie takiego kontrahenta zewnętrznego do uzyskania zgód względem personelu takiego kontrahenta, aby CTH mógł skutecznie zweryfikować pracowników tego kontrahenta pod kątem ich bezpieczeństwa dla dzieci. Postanowienie umowne zawierające takie zobowiązanie musi przewidywać możliwość kontroli wykonania tego zobowiązania, np. zastrzegający obowiązek zapłaty kary umowne albo rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym. Każdy członek personelu takiego kontrahenta zewnętrznego, a pracujący z dziećmi, jest zobowiązany do okazania wydruku z rejestru „Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym”.

III. Jakie są zasady identyfikacji dziecka przebywającego w CTH i relacji tego dziecka wobec osoby dorosłej, z którą dziecko przebywa?

  1. Gdy z rezerwacji wynika, że do CTH przybędzie dziecko, recepcjonista melduje wszystkie osoby, które mają przebywać w pokoju z dzieckiem, co odbywa się poprzez wypełnienie indywidualnych kart meldunkowych. Osoba, która podaje się za opiekuna dziecka, jest zobowiązana do uzupełnienia danych dziecka oraz stopnia pokrewieństwa na karcie meldunkowej.
  2. Gdy z rezerwacji wynika, że opiekunem dziecka nie jest opiekun prawny, recepcjonista nie zamelduje tych osób, o ile nie otrzyma stosownego wyjaśnienia stopnia pokrewieństwa lub otrzymania zgody na pobyt dziecka od opiekuna prawnego. W takiej sytuacji recepcjonista informuje swojego bezpośredniego przełożonego. Ponadto – w celu udokumentowania wyżej wyjaśnienia – CTH zastrzega sobie prawo do sprawdzenia pokrewieństwa osoby chcącej zameldować się z małoletnim, m.in. poprzez okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Informacyjnie wskazuje się, że dziadkowie – o ile rodzice dziecka posiadają prawa rodzicielskie – nie są opiekunami prawnymi (w rozumieniu Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego) i tacy dziadkowie muszą legitymować się właściwą zgodą rodziców, chyba że ustalenie pokrewieństwa oraz zachowanie dziecka nie budzi żadnych wątpliwości.
  3. Weryfikacja opisana w niniejszym punkcie nie wyklucza udzielenia pobytu w CTH opiekuna z dzieckiem, przy czym ewentualne wątpliwości będą rozstrzygane na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa małoletniemu.

IV. Jakie obowiązują zasady na wypadek powstania przypuszczenia, że jest zagrożone dobro dziecka znajdującego się w CTH?

  1. Każdy członek personelu CTH, mając uzasadnione podejrzenie, że dziecko przebywające w w CTH jest albo może być krzywdzone, informuje bezpośredniego przełożonego; tenże – w zależności od sytuacji – decyduje o tym, jak zareagować, w szczególności, czy interweniować osobiście, czy podjąć kontakt z Policją albo inną instytucją.
  2. Jakie zdarzenia albo sytuacje mogą uzasadniać podejrzenie krzywdzenia dziecka:
    a) dziecko wyjawiło albo inaczej dało do zrozumienia personelowi, że jest krzywdzone,
    b) członek personelu zaobserwował krzywdzenie albo zauważył, iż dziecko nosi na sobie ślady krzywdzenia, a dziecko nie jest w stanie albo skłonne wyjaśnić to racjonalnie,
    c) z pokoju hotelowego dochodzą niepokojące odgłosy krzywdzenia/możliwości krzywdzenia lub wykorzystywania dziecka,
    d) członek personelu dostrzega naocznie albo za pomocą monitoringu niepokojące zachowania osoby dorosłej w stosunku do dziecka.
  3. W przypadku sytuacji ewidentnie konfliktowej między osobą dorosłą podejrzewaną o możliwość krzywdzenia dziecka lub o niejasne relacje z dzieckiem, należy przede wszystkim dążyć do:
    a) zapewnienia bezpieczeństwa sobie,
    b) zapewnienia bezpieczeństwa dziecku,
    c) poinformowania właściwych instytucji, w szczególności Policji,
    d) próby obniżenia poziomu emocji i próby przeprowadzenia prowadzenia spokojnej rozmowy.

V. Jakie obowiązują zasady względem przemocy wobec dzieci niepełnosprawnych lub ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?

  1. Personel CTH jest świadomy, jak postępować wobec dziecka niepełnosprawnego, którego zachowanie może wskazywać, że doznaje przemocy ze strony rodzica/opiekuna; tej świadomości towarzyszy zrozumienie, że rozpoznawanie objawów krzywdzenia małoletnich niepełnosprawnych jest zadaniem niezwykle trudnym. W typowych sytuacjach personel CTH nie posiada wiedzy w przedmiocie: rodzaju niepełnosprawności dziecka, modelu zachowań charakteryzujących osobę z daną niepełnosprawnością oraz specyfiki jego indywidualnej relacji z rodzicem/opiekunem.
  2. Personel CTH jest wyczulony następujące elementy zachowań:
    a) jak to wskazano w punkcie IV.2 STANDARDÓW,
    b) widoczny lęk podczas kontaktów dziecka z rodzicem/opiekunem lub inną osobą dorosłą,
    c) dolegliwości somatyczne (bóle brzucha, głowy, wymioty, nudności, itp.),
    d) jaskrawe izolowanie się od rodziców/opiekunów,
    e) częstotliwe zachowania noszące znamiona przemocy psychicznej (poniżanie, obrażanie dziecka przez rodzica/opiekuna),
    f) przekraczanie przez rodzica/opiekuna dopuszczalnych granic w kontakcie fizycznym z dzieckiem,
    g) zaburzony kontakt rodzica/opiekuna z rzeczywistością np. reaguje nieadekwatnie do sytuacji, wypowiada się niespójnie oraz inne niepokojące, nietypowe zachowania.
  3. Gdy podczas wykonywania swoich obowiązków członek personelu CTH zaobserwuje któreś z wyżej wskazanych zachowań albo inne niepokojące go niezwłocznie, wówczas przekaże te spostrzeżenia swemu bezpośredniemu przełożonemu.

VI. Według jakich procedur i kto jest odpowiedzialny za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadomienie właściwych organów, w tym sądu opiekuńczego?

  1. W każdym przypadku gdy powstanie podejrzenie popełnienia przestępstwa lub gdy doszło do popełnienia przestępstwa, Dyrektor Generalny CTH składa stosowne zawiadomienia oraz współpracuje z organami ścigania
  2. W przypadku gdy dojdzie do zdarzeń, które STANDARDY nie regulują ściśle, personel CTH kieruje się przede wszystkim własnym bezpieczeństwem, dobrem dziecka oraz innymi dobrymi praktykami.

VII. Kto jest odpowiedzialny w CTH za przygotowanie personelu CTH do stosowania STANDARDÓW oraz jakie są zasady wdrożenia STANDARDÓW.

  1. Osobą odpowiedzialną za wdrożenie i przestrzeganie STANDARDÓW w CTH jest Dyrektor Generalny CTH.
  2. Członkowie personelu CTH potwierdzają pisemnie zapoznanie się ze STANDARDAMI i zobowiązanie do ich przestrzegania.
  3. Członkowie personelu CTH, którzy pełnią nadzór względem podwykonawców i ich członków personelu przekazują informacje o STANDARDACH obowiązujących w CTH.
  4. Ocena STANDARDÓW, w tym potrzeby ich zmian, będzie przeprowadzana co najmniej raz na dwa lata przez Dyrektora Generalnego CTH. Każda taka ocena będzie udokumentowana raportem wraz wnioskami pokontrolnymi.
  5. Obowiązujące STANDARDY znajdują się w przestrzeni ogólnodostępnej CTH oraz w zasobach informacji pokoi hotelowych.